عمارت عالی قاپو ، آشنایی با عمارت عالی قاپو اصفهان

عمارت عالی قاپو

عمارت عالی قاپو

عمارت عالی قاپو که در عهد صفویه دولتخانه مبارکه نقش جهان یا «قصر دولتخانه» نام داشت، نمونه منحصر به فردی از معماری کاخ‌های عهد صفویه است که در اوایل قرن یازدهم هجری، به امر شاه عباس اول، ساخته شده است. شاه صفوی، سفیران و شخصیت‌های عالیقدر را در این کاخ به حضور می‌پذیرفت. بعد از او هم، جانشینان وی در همین کاخ و در ملحقات آن، مانند عمارت حوضخانه و تالار مروارید، مهمانان خود را به حضور می‌پذیرفتند.

قیمت هتل های اصفهان با تخفیف

عمارت عالی قاپو

عمارت عالی‌قاپو در ضلع غربی میدان نقش جهان قرار دارد و دارای پنج طبقه ساختمان است که هر طبقه آن تزئینات ویژه‌ای دارد. با آن که بعد از دوره صفویه به تزئینات بناها، خرابی‌ها و لطمات جبران‌ناپذیری وارد آمده است، ولی هنوز شاهکارهایی از گچ‌بری‌ها و نقاشی‌های عهد صفویه را در بر دارد و تماشاکنندگان را به تحسین و تمجید وامی‌دارد.

رزرو آنلاین هتل های ایران

تصاویر عمارت عالی قاپو

مینیاتورهای هنرمندانه رضا عباسی (نقاش معروف عهد شاه‌عباس) که متأسفانه آسیب فراوان دیده‌اند، نقاشی‌‌های گل و بوته، شاخ و برگ، اشکال و حوش و طیور و گچ‌بری‌های زیبای آن که به شکل انواع جام و صراحی در طاق‌ها و دیوارها تعبیه شده است، از قسمت‌های جالب توجه این بنای تاریخی است. گچبری‌های این قسمت از عمارت عالی قاپو که به اتاق صوت مشهور است، نقش آکوستیک دارند و گفته می‌شود مکانی برای اجرای موسیقی بوده است تا نغمه‌ها و صداها به طور طبیعی و بدون انعکاس به گوش برسند. از فراز آخرین طبقه عالی قاپو، بهترین منظره شهر تاریخی اصفهان و تغییر و تحولات هزار ساله آن را می‌توان مشاهده نمود.

عمارت عالی قاپو

در دوره جانشینان شاه‌عباس هم اقداماتی به منظور تزئین کامل این عمارت به عمل آمده است. از آن جمله، تالار باشکوه آن در سال 1054 هجری، در زمان سلطنت شاه عباس دوم به بنای اصلی افزوده شده است و شاهان صفوی و مهمانان آن‌ها از تالار همین عمارت، مناظر بازی چوگان، چراغانی، آتش بازی،ها و نمایش‌های میدانی را تماشا می­ کرده‌اند.

چندین طبقه قصر برای مقاصد مختلف طراحی شده اند. طبقه اول به عنوان برگزاری مجلس استفاده می کردند. طبقه سوم یک سالن بزرگ دارد که برای پذیرایی های رسمی شاه صورت می گیرد. سقف در حالت اولیه خود با نقاشی های رضا عباسی، نقاش دائمی شاه عباس، باقی مانده است. طبقه ششم معمولا به عنوان سالن موسیقی نامیده می شود. داخل اتاق نه تنها تزئینی، بلکه عملی نیز می باشد. شکل دیوار ها به خواص صوتی کمک می کند. این سالن برای احزاب خصوصی و کنسرت گروه های موسیقی و خوانندگان مورد استفاده قرار گرفت. بالکن در یکی از آخرین مراحل ساخته شده است. این ساختمان توسط 18 ستون چوبی پشتیبانی می شود و بازدیدکنندگان را با یک منظره دیدنی از میدان نقش جهان مواجه می کند.

کجا اقامت داشته باشیم؟

در نزدیکی عمارت عالی قاپو هتل های بسیاری وجود دارد که می توانید با توجه به بودجه و خدمات اقامت داشته باشید. اولین پیشنهاد ما هتل سفیر اصفهان (4 ستاره) است. اگر به دنبال اقامتگاه سنتی هستید هتل پارتیکان اصفهان (3 ستاره) انتخاب خوبی است و ارازن ترین هتل هم هتل جام فیروزه اصفهان (2 ستاره) البته این هتل فاقد پنجره می باشد.

هر گونه کپی برداری از قالب و مطالب سایت ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.