کلیسای وانک ، آشنایی با کلیسای وانک اصفهان

کلیسای وانک

کلیسای وانک

کلیسای وانک اصفهان 

گردشگری و سفر به شهرهای تاریخی ایران همیشه بهترین گزینه برای ماجراجویی های عجیب و غریب است. در شرایط کنونی و هزینه بالای سفر و تعمیرات خودرو، اجاره ماشین یا اجاره ون بهترین انتخاب برای سفرهای گروهی شما می باشد. با استفاده از این روش شما میتوانید علاوه بر کاهش هزینه های سفر خود لحظه های به یاد ماندنی برای خود رغم بزنید.
اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگی ایران، یکی از مهمترین مهدهای گردشگری کشور شناخته می شود. اگر به اصفهان سفر کرده باشید بی شک آثار تاریخی و بناهای خیره کننده زمان صفویان به چشمتان خورده است. وجود کلیسای های متعدد باعث شده که این یکی از مقاصد مهم گردشگران قرار گیرد.

کلیسای وانک کجاست؟

کلیسای وانک یکی از زیباترین کلیساهای تاریخی ارمنیان اصفهان می باشد. این کلیسا در منطقه جلفای اصفهان واقع شده و بنای به جا مانده از زمان صفویان است. وانک علاوه بر آنکه عبادتگاه ارامنه اصفهان است محلی برای نگهداری آثار تاریخی خطی قدیمی نیز می باشد. به همین دلیل این کلیسا یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری کشور محسوب می شود.

تاریخ کلیسا

 سال 1655 تعدادی از ارمنیان به دستور شاه عباس صفوی برای در امان ماندن از حمله  عثمانی ها به منطقه جلفای اصفهان نقل مکان کردند. پس از ساکن شدن در این منطقه، مردم ارامنه اقدام به ساخت مکان های فرهنگی و مذهبی که برای یک جامعه مورد نیاز است، کردند. در راستای این اقدام  شاه عباس دستور ساخت مکان های مذهبی و مراکزی برای اجتماعات ارامنه  داد که ساخت 11 کلیسا بخصوص کلیسای وانک نتیجه این اقدام بود.
در زمان ساخت کلیسای وانک، کلیسای دیگری در قسمت جنوب غربی وانک احداث شد که به مدت 50 سال توسط روحانیون مورد استفاده قرار می گرفت. اما پس از گذشت چند سال به دلیل کمبود فضای کلیسای اولیه، آن را تخریب کرده و بنای جدیدی در همان کلیسای قبلی بنا  کردند. وانک در زبان ارمنی به معنی کلیسای جامع و صومعه است. کلیسای وانک در چهار راه حکیم نظامی اصفهان و در خیابان نظر شرقی قرار گرفته و زیباترین و بزرگترین کلیسای منطقه جلفا می باشد.

کلیسای تاریخی وانک آثار به جای مانده از دوره صفوی است که با توجه به معماری بسیار زیبا یکی از مهمترین کلیساهای ارامنه اصفهان است.

در کلیسای وانک آثار تاریخی بی شماری به چشم می خورد که در همان بدو ورود چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند. کاشی کار های زیبا و طراحی های بی نظیر در کنار نقاشی هایی که نشان از خلقت آدم و حوا داشته تا تصاویر کشیده شده از حضرت مسیح همه در کنارهم، این کلیسا را به یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری تبدیل کرده است.

معماری کلیسای وانک 

کلیسای وانک تداعی گر معماری های قدیمی ارامنه است. این کلیسا دارای دو گنبد کوچک و بزرگ می باشد. اما نکته قابل توجه این است که معماری گنبد کلیسای وانک تفاوتی بسیاری با گنبدهای مخروطی ساخته شده به دست  ارامنه می باشد. در واقع معماری گنبد کلیسا وانک شبیه به مساجد زمان صفویان است. این کلیسا در فضایی به وسعت 9 هزار متر مربع با فضایی سبز و با مصالح خشت خام ساخته شده است.
بر روی درب ورودی این کلیسا برج ناقوسی سه طبقه ای قرار گرفته که بسیار بزرگ می باشد. در طبقه دوم کلیسا برج ساعتی عظیمی با وزن 300 کیلوگرم قرار گرفته است. این ساعت آنقدر بزرگ می باشد که می توان صفحه آن را  در هر چهار طرف کلیسا مشاهده کرد. ناقوس کلیسا نیز طول روز در ساعت مشخصی به صدا در می آید. این ساعت و ناقوس سال 1931 به واسطه ماردیروس هوردانانیان به کلیسا هدیه داده شد.

از همه جالب تر این است که روی درب ورود کتیبه ای مرمری نصب شده که متنی به این شرح روی آن حک شده است.

«این برج و ساعت آن را ماردیروس گوورگ هوردانانیان در سال ۱۹۳۱ میلادی به یادبود برادر مرحومش که در سال ۱۹۲۴ میلادی فوت کرده ساخته و هدیه کرده است»

در داخل گنبد کلیسا تمامی دیوار ها و طاق نما ها با نقاشی های بسیار زیبا که مضمون آن از کتاب انجیل مسحیان گرفته شده، تزئین شده است.  این تصاویر به وسیله هنرمندان ارامنه کشیده شده و از ابتدای تولد حضرت مسیح تا روز رستاخیز و بهشت و دوزخ به نمایش گذاشته شده است.
از دیگر طراحی به کاربرده شده در این کلیسا می توان به تذهیب و طلاکاری آن  اشاره کرد که این کلیسا را در بین دیگر کلیساهای ارامنه منحصر به فرد کرده است. هزینه تمام نقاشی ها را فردی به نام خواجه آودیکاستپانوس پرداخت کرده است.

ساختمان نماز خانه کلیسا 

ساختمان عبادتگاه اصلی کلیسا شامل دو قسمت چهارگوش به شکل متوازی الاضلاع است. قسمت اول نماز خانه شبستان بنا و قسمت دوم نیز محل اجرای مراسم و سرودهای مذهبی ارامنه است که گنبد خانه نام دارد.
دور تا دور دیواره های نماز خانه را  کاشی های خشتی چند رنگ فرا گرفته است. قسمت های بالای نماز خانه نیز با نقاشی های بسیار زیبا که از کتب مقدس الهام گرفته شده تزیین شده است. به روی دیوارهای محراب نماز خانه تصاویری از حضرت عیسی کشیده شده است اما قسمت خارجی گنبد بدون کاشیکاری و تزئین می باشد و تنها با آجر پوشیده شده است.

قسمت های مختلف کلیسا وانک 

این کلیسا بخش متفاوتی نیز دارد که شمال محلی برای نگهداری اشیای قدیمی ، کتابخانه و چایخانه های قدیمی می باشد. موزه کلیسا وانک در سال 1905 میلادی راه اندازی شده است. در این موزه مجموعه ای از آثار تاریخی، کتب خطی و تابلوهای نقاشی شده به دست اروپائیان می باشد که به کلیسا اهدا کرده اند.

سفر به شهر اصفهان 

اگر تصمیم سفر به شهر اصفهان را دارید در گوشه کنار این شهر بخصوص منطقه جلفا می توانید کلیسا های تاریخی و خیره کننده ای را مشاهده کنید و از زیبایی های آنها لذت ببرید. سفر به شهر اصفهان و بازدید از جاذبه های تاریخی آن همیشه جزو برنامه های سفر خانواده های ایرانی بوده است. علاوه بر مردم ایران گردشگران خارجی نیز هنگام سفر به کشور بازدید از شهر اصفهان را از دست نمی دهند.
در صورتی که تمایل دارید به شهر اصفهان سفر کنید اما ماشین شخصی نداشته ما به شما پیشنهاد می کنیم که با اجاره خودرو تجربه سفر به اصفهان را از دست ندهید. زیرا اجاره ماشین به شما این امکان را می دهد تا آسان تر و راحت تر از مکان های دیدنی و توریستی اصفهان بازدید کنید. همچنین تور لیدرهای آژانس های مسافرتی که مسئول گرداندن توریست های خارجی در شهر هستند با استفاده از  اجاره ون در اصفهان می توانند خدمات بهتری به مشتریان خود بدهند.

هر گونه کپی برداری از قالب و مطالب سایت ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.